Počitelj – kamienne miasteczko na zboczu wzgórza (BiH)

Počitelj znajduje się w odległości 30 km od Mostaru, gdzie większość wycieczek zmierza, by podziwiać wpisany na UNESCO Stary Most, oraz 20 km od wodospadów Kravica, które opisywałam w poprzednim poście: http://wtrampkachpomapie.pl/nasze-podroze/bosnia-i-hercegowina/malownicze-kapielisko-wsrod-wodospadow-kravica-w-bosni-i-Hercegowinie/. Miasteczko jest położone zaledwie 30 km od granicy z Chorwacją.

Počitelj jest malowniczo położone na stromym wzgórzu nad rzeką Neretwą. Zwiedza się je pieszo. Samochód można zostawić na dużym bezpłatnym parkingu u stóp zbocza. Maszerując pod górę, mija się m.in. medresę – muzułmańską szkołę z XVII wieku, XVI-wieczny meczet Hadżi-Alija, wieżę zegarową, aby na koniec dotrzeć do jednej z dwóch twierdz. Krajobraz miasteczka to liczne kamienne domki, do których prowadzą brukowane, pokręcone ścieżki. Z góry rozpościera się piękny widok na dolinę rzeki. Bardzo wdzięczne do oglądania i fotografowania miejsce.

Jeśli chcecie wspinać się na szczyt z małym dzieckiem, z wózkiem nie polecam. W grę wchodzi jedynie chusta lub nosidło, ale podejście jest dość męczące, więc jeśli nie jesteście w dobrej formie fizycznej, może warto rozważyć opcję: jeden rodzic wchodzi, drugi zostaje na dole z dzieckiem, a potem podmianka.

 

Share this post