Malownicze kąpielisko wśród wodospadów – Kravica w Bośni i Hercegowinie

Kravica to zespół wodospadów rozciągających się na ponad 100 m szerokości, położonych wzdłuż rzeki Trebižat. Jeszcze kilka lat temu turyści nie wiedzieli o ich istnieniu i trudno było znaleźć o nich choćby wzmiankę w przewodnikach. Stanowiły raczej kąpielisko dla miejscowych i były zupełnie bezpłatne. Dzisiaj jest już spory parking i budka z biletami. Mam wrażenie, że za kilka lat będzie to dużo droższe i na maksa zatłoczone miejsce. Zmierzajcie więc tam, póki mają jeszcze sporo uroku!

Wodospady Kravica znajdują się nieopodal miejscowości Studenci, około 45 km od Mostaru i 20 km od celu licznych polskich pielgrzymek – Medjugorie. Znajdują się zaledwie 20 km od granicy z Chorwacją, 70 km od Makarskiej i 140 km od Dubrownika.

 

Na jakimś blogu wyczytaliśmy przed wyjazdem, żeby nie wydawać pieniędzy na Jeziora Plitwickie w Chorwacji, a zamiast nich odwiedzić dużo tańsze wodospady Kravica w Bośni i Hercegowinie, bo wg autorów są zdecydowanie lepsze. Ja jednak uważam, że to 2 różne miejsca, które trudno porównywać. Park Narodowy Jezior Plitwickich stanowi kilka szlaków w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie nie można się kąpać. Natomiast Kravica to raczej malowniczo położone wśród wodospadów kąpielisko. Cenowo faktycznie jest między nimi przepaść (Plitwickie – ponad 100 zł od osoby, Kravica – około 14 zł), ale polecam zobaczyć obydwa miejsca, gdyż to 2 różne historie (jednak Jeziora Plitwickie polecam zdecydowanie poza sezonem).

Podjeżdżając w okolice wodospadu, trzeba zostawić samochód na płatnym parkingu. Na szczęście opłata wynosi tylko około 4 zł.

Na miejscu są ławeczki, bar, przebieralnia i toalety. Można się kąpać na sporym terenie. Fajne miejsce na dłuższy odpoczynek, zwłaszcza z dzieciakami (trzeba jednak pamiętać, że na miejscu nie ma ratownika). Co więcej, są tam tabliczki informujące, że można się kąpać na własną odpowiedzialność (co ciekawe, także po polsku).

Polecamy!

Share this post