Farbiarze skór w labiryncie Fezu

Fez to egzotyczne miasto i chyba najbardziej marokańskie z tych, w których dane nam było przebywać. W dodatku, jedno z większych w Maroku. Warto tu przyjechać, żeby zobaczyć bardzo klimatyczne stare miasto Fès El Bali, które widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to otoczony murem labirynt pełen magicznych zaułków, uliczek, placyków. Na jego teren można wejść jedną z 4 bram. Suki, czyli targi znajdujące się w labiryncie, oferują pamiątki, przyprawy, naturalne kosmetyki, dywany, etc.

Drugim miejscem „must see” w Fezie są stanowiska farbiarzy skór (Chouwara). Powyżej kadzi z barwnikami jest taras, z którego rozciąga się widok na zagłębienia z różnokolorowymi farbami. Można podejrzeć też pracujących przy kozich i krowich skórach farbiarzy. Jest to cuchnąca, ale pełna kolorów przygoda. Skóry suszące się na słońcu naprawdę śmierdzą, ale warto popatrzeć na to niezwykłe miejsce i na pracę farbiarzy, która chyba niewiele różni się tam od tej z czasów średniowiecza. Może coraz częściej barwniki naturalne są zastępowane sztucznymi, ale poza tym w Fezie można być świadkiem prawdziwego folkloru. Wyjątkowo wrażliwe na zapachy osoby powinny się wcześniej uzbroić np. w świeże listki mięty i podczas wizyty intensywnie je wdychać. Czasami rozdają je na miejscu.

Fez - stanowiska farbiarzy skór

Podobno powinno się wynająć przewodnika, by móc bezpiecznie zwiedzić Fez. My tego nie zrobiliśmy i nikt nas nie okradł. Udało nam się też nie zgubić i zobaczyć wszystko, co chcieliśmy. Ale prawdą jest, że osoby o słabej orientacji w terenie labirynt może przytłoczyć i przerazić. Samemu trzeba więc podjąć decyzję, w jaki sposób zwiedzać miasto.

Jak w większości turystycznych miejsc, i tutaj znowu mocno nagabywali nas różni sprzedawcy. Chcieliśmy sobie zwyczajnie popatrzeć na wyroby tamtejszych rzemieślników, ale natychmiast nas ktoś napadał z ofertami cenowymi. Było to na tyle męczące, że dość szybko przebiegliśmy przez Fez i nie mamy nawet za bardzo zdjęć z pełnego sklepików starego miasta.

Jednak, mimo wszystko, Fez zdecydowanie polecamy!

 

 

Fez - stanowiska farbiarzy skór

Share this post