[AZJA] Malezja – Kuala Lumpur i Petronas Towers

Kuala Lumpur jest stolicą i największym miastem Malezji. Jest też główną bazą tanich linii lotniczych Air Asia, trudno więc je ominąć, podróżując po Azji.

Niezaprzeczalnym symbolem Kuala Lumpur są Petronas Towers (452 metry, 88 pięter, do 2004 roku najwyższy budynek świata). Obecnie ten tytuł należy do wieżowca Burdż Chalifa w Dubaju, który mierzy 828 metrów. Jednak już trwają prace nad kolejnym drapaczem chmur, Dubai Creek Tower, który ma być gotowy w 2020 roku. Wtedy też stanie się najwyższą budowlą na świecie. Nowy rekordzista ma być o kolejne 100 metrów wyższy. Petronas Towers do dzisiaj zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata oraz najwyższej budowli zbudowanej przed końcem XX wieku.

Wieże Petronas zostały zaprojektowane przez architekta Césara Pelli i wybudowane w ciagu 5 lat przez Samsung Constructions i Hazama Corporations. Mniej więcej w połowie ich wysokości znajduje się tzw. Sky Bridge, most łączący bliźniacze wieże, skąd można podziwiać panoramę miasta, ale nie zdecydowaliśmy się na tę atrakcję. Podobno lepszy widok rozpościera się z wieży telewizyjnej Menara KL Tower (koszt wjazdu to około 50 zł), ale też nie próbowaliśmy.

 

 

Z pewnością najciekawiej wieże wyglądają tuż po zachodzie słońca, gdy niebo jest już ciemnoniebieskie, a budynek pięknie oświetlony. Budowla jest bardzo fotogeniczna. My dostaliśmy jakiejś głupawki, fotografując się z wieżami. Testowaliśmy różne ustawienia. Nie mogliśmy przestać.

W wieżach Petronas mieści się luksusowe centrum handlowe Suria.

 

 

To naprawdę niesamowite, jak duże wrażenie potrafią zrobić na człowieku 2 wieżowce. Nie mogliśmy oderwać wzroku.

Kuala Lumpur jest jednym z czystszych azjatyckich miast, w których byliśmy. Chociaż chińska dzielnica nie potwierdza tej tezy. Za to można tanio i naprawdę smacznie zjeść;-) Petaling Street to główna ulica, pełna sklepów i stoisk z podróbkami, ale także pełna czerwonych lampionów i pysznego jedzenia.

 

 

Do Kuala Lumpur ciągnęła nas głównie chęć zobaczenia Petronas Towers, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwiedzili także innych zakątków miasta.

 

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI (Dataran Merdeka)

W obrębie placu znajdują się ważne budynki epoki kolonialnej.

 

 

W okolicy Kuala Lumpur zwiedzaliśmy też jaskinie Batu, ale o tym w odrębnym wpisie:

[AZJA] Malezja – Batu Caves (jaskinie)

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *