Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce. Jest pięknie położone w dolinie Czechówki. Teren udostępniony do zwiedzania został podzielony na sektory: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

Lubelski skansen założony został w 1960 r., ale otwarcie pierwszego sektora, Wyżyny Lubelskiej, nastąpiło w 1979 r.

 

Muzeum Wsi Lubelskiej znajdziemy przy al. Warszawskiej 96 w Lublinie. Przechodząc przez bramę, od razu wchodzimy w sielankowy świat polskiej wsi. Dzisiaj takich miejsc jest coraz mniej. Warto oderwać dzieciaki od tabletów i pokazać im piękno wiejskich krajobrazów oraz fauny i flory.

 

 

Jedną z głównych atrakcji skansenu i jego wizytówką (widoczną zza ogrodzenia) jest wiatrak typu holenderskiego z Zygmuntowa. To pierwszy obiekt przeniesiony do lubelskiego muzeum w roku 1976. Za czasów świetności wiatrak mełł od 200 do 400 kg ziarna na godzinę. Co roku w Muzeum Wsi Lubelskiej odbywa się święto wiatraka. Jest to wyjątkowa okazja do poznania tajników pracy młynarza i zwiedzenia wnętrza pradawnego młyna.

 

W sektorze „Roztocze” znajduje się zabytkowa cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna:

Muzeum Wsi Lubelskiej

 

Dzięki funduszom europejskim na terenie skansenu powstało tzw. miasteczko prowincjonalne, w którym można znaleźć m.in. pocztę, salon fryzjerski, zakład szewski i różnego rodzaju sklepy. Budynki można podziwiać z zewnątrz, ale warto też zajrzeć do skrupulatnie zrekonstruowanych i zaprojektowanych wnętrz, które przenoszą nas do lat 30. XX wieku.

 

Z miasteczka prowincjonalnego dobrze widoczny jest drewniany XVII-wieczny kościół z Matczyna z dzwonnicą z Motycza z późniejszego okresu. Do dzisiaj w kościele odprawiane są nabożeństwa i msze św., w których można wziąć udział. Wtedy na 20 minut przed rozpoczęciem liturgii i przez pierwsze 10 minut jej trwania można wejść na teren skansenu bezpłatnie. Harmonogram nabożeństw dostępny jest w kościele lub u dyrekcji muzeum.

 

 

Oczywiście w Muzeum Wsi Lubelskiej można zobaczyć wiele więcej. Ten wpis stanowi jedynie pewną zajawkę i ma być zachętą do odwiedzenia skansenu. Ja z całego serca polecam!

 

KOSZT: bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Bilet rodzinny (z Kartą Dużej Rodziny) to koszt 30 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Zwiedzanie z przewodnikiem: 60-80 zł.

CZAS ZWIEDZANIA: Jest to sprawa indywidualna. Jednak jeśli chcemy zwiedzić cały teren skansenu w spokojnym tempie, warto zarezerwować sobie 2 godziny. Jeśli chcemy też posiedzieć w karczmie czy wybieramy się z dziećmi, można zaplanować dłuższą wizytę.

DOJAZD: autobusami komunikacji miejskiej nr 18, 20, 30, 37.

ZWIEDZANIE Z DZIEĆMI: Lubelski skansen to miejsce przyjazne dzieciom i rodzinom z dziećmi. Jest tu mnóstwo zieleni, trochę ławek, stolików, są toalety, karczma, gdzie można coś zjeść i przede wszystkim zwierzęta. Te stanowią dla dzieci wyjątkową atrakcję. Wycieczka do skansenu jest świetną okazją do pokazania dzieciakom zwierząt, które dzisiaj trudno znaleźć bez wyjeżdżania za miasto (a nawet na wsiach coraz trudniej), np. krowy, kozy, konia czy kury.

 

,

 

Naprawdę szczerze polecam wszystkim wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej, zwłaszcza tym, którzy nigdy tu nie byli lub byli dawno temu. Sporo się zmieniło przez ostatnie lata. Jestem zachwycona tym miejscem. Zostało dopracowane przez twórców w szczegółach. Nawet kosze na śmieci czy toalety zostały zaprojektowane tak, by wpisywać się w dawne klimaty.

 

 

Share this post